Liczenie zimowe grudzień 2012 – Wyspa Sobieszewska

Dzień rozpocząłem o godzinie 5:45. O 8:30 byłem już na plaży w okolicy Ujścia Wisły. Do przejścia miałem nieco ponad 13 km. Mróz początkowo -8*C, później -4*C, zatem całkiem ciepło. Wiatr sprzyjający południowy. Na plaży niewielka warstwa śniegu, a piasek mocno zamarznięty. Dzięki temu marsz był stosunkowo szybki, przerywany jedynie po to, by policzyć ptaki czy też zrobić zdjęcie. Na całym 13-kilometrowym odcinku spotkałem tylko 2 osoby, z czego jedną z nich był mój kolega ornitolog.

Ptaków całkiem sporo jak na Wyspę Sobieszewską. Dominowały uhle, lodówki, perkozy dwuczube, gągoły oraz nurogęsi. Z rzadszych ptaków cieszy obserwacja perkozów rogatych, trzech młodych mew trójpalczastych oraz zimującej słonki.

Podczas marszu po plaży widziałem wiele muszli – pozostałości żerowania kaczek morskich (ciekawe czy ktoś się zastanawiał skąd ich tyle?). Uznałem, iż warto pokazać to, że bałtyckie małże i ślimaki także mają swoje nazwy gatunkowe choć dla większości śmiertelników to tylko „muszelki”. Ciekawostką są pąkle, tj. rodzaj morskich skorupiaków (nie ślimaków czy małży) prowadzących osiadły, kolonijny tryb życia na różnego rodzaju przedmiotach znajdujących się pod wodą.

malzegotowe

Całość liczenia upiększyło kilka bursztynków. Było by ich więcej bo jak widać niskie temperatury odstraszają zbieraczy, ale to nie bursztyn był celem wyprawy …

bursztyn kopia

Liczenia ptaków zimujących na Zatoce Gdańskiej odbywają się raz w miesiącu od września do kwietnia, nieprzerwanie od lat osiemdziesiątych. Są one organizowane przez stowarzyszenie KULING.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: