Czy dno budek 11/11cm nie jest za małe?

Niedawno otrzymałem pytanie dotyczące budek typu A produkowanych przez mojego ojca:

Czy dno tych budek nie jest za małe? Ponieważ ma ono powierzchnię 11/11cm a w Wikipedii są podane wymiary 12/12cm z kolei w skrzynce Sokołowskiego typu A (lub S1 jak kto woli) jest wymiar dnia 13/13 cm. Czy mniejsze dno nie powoduje zgniatania się piskląt i czy nie wpływa to na wielkość zniesienia?

Powiem tak. Nie wiem jakie dno jest najbardziej optymalne. Natomiast prowadziłem badania na 160 skrzynkach z dnem 11/11cm i nie stwierdziłem ich negatywnego wpływu na lęgi ptaków. Najliczniejszy lęg miał 12 piskląt (u bogatki to sporo) – wszystkie pisklęta opuściły budkę – zatem do zgniatania nie doszło. Dodam ,że badania były prowadzone w terenie gdzie średnie zniesienia zarówno dla budek 11/11 jak i 13/13 wynosiło 6 piskląt.

Spotkałem także gniazdo bogatki w okrągłym słupku ogrodzeniowym, który miał średnicę zaledwie 9cm. Nie przeszkodziło to w odchowaniu 7 młodych. Zatem nie widzę problemu w stosowaniu skrzynek o dnie 11/11cm i osobiście uznaję je za dobry standard.

poblo2poblo1

W tej budce było 10 jaj bogatki. Jak widać jest jeszcze sporo miejsca by zmieściło się ich więcej, zatem wymiar 11/11 jest o.k.

P.S. Dla dociekliwych dodam, że zdjęcia były wykonane podczas prowadzenia badań naukowych – zgodnie z prawem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: